preloader
DARMOWA DOSTAWA
DARMOWE ZWROTY DO 14 DNI
GWARANCJA JAKOŚCI

Łupież suchy kontra tłusty – główne różnice

Walczysz z łupieżem od lat i już pomału tracisz wiarę, że kiedyś pozbędziesz się tej przypadłości? Być może po prostu źle do tego podchodzisz, sekretem walki z łupieżem jest wiedza, a dopiero później dobry szampon przeciwłupieżowy. W końcu, jeśli nie poznasz przeciwnika, bitwa będzie znacznie trudniejsza. Zatem pierwszym krokiem, jaki musisz wykonać to rozpoznanie rodzaju łupieżu, z którym masz do czynienia. Może występować u Ciebie łupież suchy lub tłusty – sprawdź, czym się one różnią i dopasuj metodę leczenia.

Czym jest łupież?

Łupież to martwe komórki skóry głowy, które powstają w naturalny sposób. Jednak, gdy powstaje ich nadmierna ilość, zaczynają się zlepiać ze sobą, a w konsekwencji przedostawać na włosy i spadać na ubrania. Warto podkreślić, że nadmierne wypadanie włosów to częsty skutek nieleczenia łupieżu i niewłaściwej pielęgnacji skóry głowy. Dlatego też, aby wystrzec się tej konsekwencji, zacznij działać skutecznie i to jak najszybciej.

Z łupieżem możesz mieć problem zarówno, gdy masz suchą, jak i mokrą skórę głowy. Częstą przyczyną powstawania łupieżu jest grzyb zwany Malassezia. Występuje on na głowach zazwyczaj dorosłych osób i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia Jednak przyczynia się do nadmiernego powstawania łupieżu, z którym należy walczyć.

Jak rozpoznać łupież suchy?

Obecnie uznaje się, że łupież suchy to najczęściej występująca odmiana. Charakteryzuje się białymi i suchymi łuskami, przez co jest najbardziej widoczny na ciemnych włosach i ubraniach. Dla wielu osób stanowi spory problem, gdyż wygląda nieestetycznie, a do tego wszystkiego niejednokrotnie wiąże się ze swędzeniem skóry głowy.

Powstawanie suchego łupieży wynika głównie z powodu, iż skóra głowy nie wytwarza naturalnej ochrony w postaci sebum poprzez gruczoły łojowe. Kiedy sebum nie jest wytwarzane w odpowiednich ilościach, skóra pęka, staje się sucha, a także powstają liczne martwe komórki w postaci łupieżu.

Sposoby leczenia łupieżu suchego

Jak widzisz, przy suchym łupieżu Twoim głównym celem powinno być zadbanie o odpowiednie nawilżenie. Jak tego dokonać? Metod jest sporo. Najważniejszy może okazać się szampon przeciwłupieżowy o łagodnym działaniu. Tutaj doskonałym przykładem jest szampon Anti-Sensitive Essential Shampoo, który jest przeznaczony do łagodnego, ale skutecznego oczyszczania wrażliwej skóry głowy. Oprócz szamponu warto stosować też dobrane indywidualnie wcierki, które należy używać bezpośrednio na skórę głowy.

Oto jeszcze inne metody, jak pozbyć się łupieżu suchego:

  • Myj włosy dwa razy – za pierwszym razem pozbędziesz się brudu, a później zadbasz o komfort skóry głowy. Nie zapomnij wtedy o masowaniu skóry głowy.
  • Podczas mycia nie używaj zbyt ciepłej wody oraz gorącego nawiewu z suszarki.
  • Nie stosuj podrażniających i agresywnych preparatów na skórę włosów.
  • Używaj mniej stylizatorów i odżywek bez spłukiwania na włosy.
  • Podczas wybierania szamponu przeciwłupieżowego zwróć uwagę na jego skład. Sięgnij po preparaty, zawierające Niacynę, Witaminę E czy też Panthenol.

Jak wygląda łupież tłusty?

Przejdźmy teraz do tego, czym jest i jak rozpoznać łupież tłusty. Jak można się domyślić, powstaje on na skutek nadmiernego wydzielania sebum przez gruczoły łojowe. Z tego też powodu dochodzi do namnażania się grzybu Malassezia. Przez to też martwy naskórek łuszczy się w sposób bardziej intensywny.

Jakie są objawy łupieżu tłustego?

  • Otóż wyróżnia się on tłustymi płatkami, które zlepiają się ze sobą.
  • Płatki mogą mieć większy lub mniejszy rozmiar. Zazwyczaj są w odcieniu lekko żółtym.
  • Do tego dochodzą również takie objawy, jak swędzenie skóry głowy i szybsze przetłuszczanie się włosów.

Leczenie łupieżu tłustego

Aby skutecznie pozbyć się łupieżu tłustego, należy przede wszystkim zastosować preparat antybakteryjny. Do wyboru jest sporo różnych produktów, jednak szczególnie polecamy zwrócić uwagę na Anti-Itchy and Dermatitis Essential Shampoo – Szampon przeciw swędzeniu i podrażnieniom skóry głowy. Tego typu preparaty mają za zadanie uregulować poziom wydzielania sebum.

Podczas kupowania szamponu zwróć uwagę na jego skład. Zrezygnuj z preparatów zawierających SLS-y, a za to postaw na produkty z jałowcem, imbirem oraz z 5α AVOCUTA.

Oprócz szamponu pamiętaj, że ważne jest regularne oczyszczanie skóry głowy, najlepiej 2-3 razy w tygodniu. Świetnie sprawdzą się do tego peelingi enzymatyczne przeznaczone do skalpu. Najlepiej też zadbaj o codzienne mycie głowy, przy czym nie nakładaj szamponu na włosy przy każdym myciu, aby ochronić je przed narażeniem na wypadanie i zniszczenie.

Inną zasadą, o jakiej trzeba pamiętać w trakcie walki z tłustym łupieżem, jest konieczność dwukrotnego mycia skóry głowy – najpierw usuwasz brud, zanieczyszczenia i resztki kosmetyków, a później wykonujesz masaż skóry głowy.

Pamiętaj, że brak reakcji z Twojej strony może sprawić, że dojdzie do powstania zapalenia skóry głowy. Dlatego też koniecznie rozpocznij leczenie łupieżu, jak najszybciej, by pozbyć się konsekwencji zdrowotnych i estetycznych.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram