preloader
DARMOWA DOSTAWA
DARMOWE ZWROTY DO 14 DNI
GWARANCJA JAKOŚCI

Jaka jest różnica między łuszczycą a łojotokowym zapaleniem skóry?

Często bardzo trudno jest odróżnić łojotokowe zapalenie skóry głowy od łuszczycy skóry głowy. Przede wszystkim ma to związek z podobnymi cechami obu tych przypadłości. Dlatego większość specjalistów nakłada tymczasową diagnozę i czeka, aż pojawią się typowe zmiany w konkretnych miejscach.

Jak można prawidłowo zdiagnozować łuszczycę?

Zazwyczaj dermatolog diagnozuje łuszczycę na podstawie miejsc występowania – przede wszystkim jest widoczna na skórze głowy, kończynach i dolnej części pleców. Oprócz tego specjalista może szukać śladów łuszczycy na linii włosów, uszach, w okolicy narządów płciowych, pępka i fałdach między pośladkami.

Warto zaznaczyć, że łuszczyca bardzo często dotyka paznokcie, a wtedy występuje w dwóch postaciach:

  • uszkodzenie macierzy paznokcia – zauważalne są czerwone plamy w obrębie paznokcia, bielactwo oraz zmiana grubości kształtu płytki, paznokcie są też bardziej podatne na kruszenie;
  • uszkodzenie łożyska paznokcia – wyróżnia się odwarstwianiem się i rogowaceniem podpaznokciowy, niekiedy towarzyszy temu krwotok podpaznokciowy lub plamy olejowe.

Cechy wyróżniające łuszczycę skóry głowy

  • Widoczne są grube płatki skóry.
  • Płatki skóry są suche.
  • Zmiany są umiejscowione poza linią włosów.
  • Łupież ma srebrno-biały kolor.
  • Umiejscowienie zmian jest bardziej rozległe w porównaniu do łojotokowego zapalenia skóry głowy, ponieważ występuje wszędzie na skórze, a także na paznokciach.
  • Istnieje ryzyko łuszczycowego zapalenia stawów.
  • Łuszczyca ma charakter punktowy, kulisty i w kręgach.

Jak można wyleczyć łuszczycę skóry głowy?

Łuszczyca skóry głowy ma charakter przewlekły, dlatego dzieli się na okresy trwania choroby oraz remisji. Jednak właściwie niemożliwe jest całkowite wyeliminowanie tej przypadłości. Nie oznacza to, że możesz zaprzestać leczenia tej przypadłości. Wręcz przeciwnie, powinieneś zadbać o regularną pielęgnację skóry głowy. Zazwyczaj polega to na stosowaniu leków złuszczających, co umożliwia usunięcie łuski. Następnie należy nałożyć produkt hamujący stan zapalny i zbyt dużą proliferację naskórka.

Dobrym wyborem są szampony przeciwłupieżowe z mocznikiem, siarką lub kwasem salicylowym, a także delikatniejsze produkty z pochodnymi witaminy D3 oraz cygnoliną. Jeśli działanie takich preparatów jest niewystarczające, to dermatolog może zalecić fototerapię oraz farmakoterapię w postaci leków przeciwhistaminowych – są wykorzystywane do łagodzenia świądu.

Stosuj się także do ogólnych zaleceń dotyczących pielęgnacji skóry głowy. Przede wszystkim delikatnie myj głowę, unikaj drapania skalpu, ponieważ może to nasilać wypadanie włosów. Poza tym wybieraj miękkie szczotki z zaokrąglonymi ząbkami.

W jaki sposób diagnozowane jest łojotokowe zapalenie skóry głowy?

Łojotokowe zapalenie skóry głowy to przewlekłe, nawracające schorzenie, które jest związane z nadmiernym wydzielaniem łoju w różnych obszarach ciała. Jednocześnie ma to związek z obniżonym działaniem układu immunologicznego, co ostatecznie prowadzi do namnażania się drożdżaka na powierzchni skóry. Zazwyczaj pierwszymi objawami łojotokowego zapalenia skóry głowy jest łuszcząca się skóra, uciążliwe swędzenie, strupy, wykwity, zaczerwienione plamy oraz tłuste obszary skóry. Niekiedy powoduje to też wypadanie włosów – jeśli skóra głowy nie jest prawidłowo oczyszczona, co w konsekwencji powoduje osłabienie cebulek włosów.

Czym wyróżnia się łojotokowe zapalenie skóry?

  • Cienkie płatki skóry.
  • Płatki skóry są tłuste w dotyku.
  • Łojotokowe zapalenie skóry występuje w granicach linii włosów.
  • Zazwyczaj łupież ma biały bądź żółty kolor.
  • Zmiany mogą występować w różnych częściach – na klatce piersiowej, między brwiami i fałdami nosowymi, a także na uszach.
  • Nie występuje ryzyko artretyzmu.
  • Występują rozgałęzione naczynia krwionośne.

Jak leczyć łojotokowe zapalenie skóry głowy?

Skoro łojotokowe zapalenie skóry głowy ma charakter przewlekły, to ważne jest to, żebyś przez cały czas stosował odpowiednią terapię – nawet podczas okresów remisji. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie stopnia nasilenia objawów w postaci łupieżu, świądu, wypadania włosów czy rumienia. Kluczowe znaczenie ma też codzienna higiena oraz odpowiednia pielęgnacja skóry głowy.

Najczęściej stosowany jest szampon przeciwłupieżowy, który jest dedykowany łojotokowemu zapaleniu skóry – powinieneś go aplikować zarówno w przebiegu schorzenia, jak i w celach profilaktycznych. Tym samym będziesz mógł skutecznie wspomagać prawidłową pracę gruczołów skóry głowy.

Szampony na ŁZS typu Aromase 5A Juniper mają w swoim składzie kompozycję substancji aktywnych, które przede wszystkim mają zmniejszyć ilość sebum. Jednocześnie prowadzą do oczyszczenia skóra. Niezbędne są też składniki antybakteryjne i przeciwzapalne, ponieważ hamują namnażanie się drobnoustrojów, a przy tym dbają o prawidłową odbudowę mikrobiomu.

Zwróć uwagę na to, żeby szampon przeciwłupieżowy przy łojotokowym zapaleniu skóry głowy zmiękczał skalp, gdyż zapobiega to tworzeniu twardej łuski. Oprócz tego kosmetyki zalecane przez dermatologów powinny mieć działanie nawilżające, aby utrzymywały prawidłowy poziom wilgoci naskórka.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram